O čo ide?
Japonská firma Shimizu Corporation v spolupráci s univerzitou v Tokiu prišla s nápadom vytvoriť mestské komplexy plávajúce na hladine v obrovských guliach. Tie by mali priemer päťsto metrov a mohlo by v nich žiť až päťtisíc ľudí. V prípade potreby, napríklad pri nepriaznivom počasí, ich bude možné stiahnuť až štyri kilometre pod vodnú hladinu.
Spojené s morským dnom
Gule vytvorené pre život na Zemi by mali byť súčasťou komplexu Ocean Spirals. Podľa vedcov sa v nich budú nachádzať všetky náležitosti potrebné na každodenný život, ako napríklad nemocnica, obchody či ubytovacie priestory. Gigantické gule by mali byť spojené s morským dnom pomocou extra dlhých špirál. Na morské dno chcú vedci umiestniť stanice na ťažbu vzácnych kovov a rôznych rúd.
Zachránia životy?
Tvorcovia projektu nespomínajú ako jediný dôvod rozrastajúcu sa populáciu. Špeciálnymi generátormi, umiestnenými neďaleko špirál by sa vďaka výraznému rozdielu teplôt oceánu v rôznych hĺbkach dala z tepelnej energie vyrobiť lacná elektrická energia. Ďalší z dôvodov budovania špeciálnych gúľ je skutočnosť, že krajiny ako Japonsko či Malajzia často zasahujú ničivé zemetrasenia a hurikány. Špeciálne konštruované gule by tak mohli ochrániť ľudí pred hroziacim nebezpečenstvom.
Vysoké náklady
Na vybudovanie obrovských gúľ chce spoločnosť použiť špeciálne priemyselné 3D tlačiarne, ktoré by namiesto bežne používaných materiálov použili na stavbu špeciálnu živicu. Hovorca firmy vraví: „Ak všetko pôjde podľa plánov, prvé gule na život v oceáne a pod oceánskym dnom by mohli byť pre ľudí prístupné už o pätnásť rokov“. Najväčším problémom sú počiatočné náklady. Vybudovanie jedného komplexu Ocean Spiral bude stáť odhadom dvadsaťpäť miliárd dolárov. Spoločnosť Shimizu verí, že s financovaním megalomanského projektu by mohol pomôcť súkromný sektor a vlády rôznych krajín.