Najnovší projekt českej rodinnej firmy LIKO – S, a.s.s názvom LIKO - NOE, ktorého realizácia práve odštartovala v Slavkove u Brna, je svetový prototyp. Za posledných 20 rokov zabrala výstavba výrobných a skladovacích hál v Českej republike 90 000 hektárov úrodnej a absorpčnej pôdy. Na jej mieste stoja budovy, ktorých cieľom je produkovať zisk, uviedol Libor Musil, predseda predstavenstva spoločnosti LIKO – S a.s., ktorá v Slavkove pri Brne začala stavať pozoruhodný ekologický projekt.
Každý deň sa v Českej republike zmení viac ako 10 hektárov úrodnej pôdy na zem pod stavbou. Môže ísť o haly a iné stavby, na strechy ktorých dopadne za rok v priemere 674 milimetrov zrážok na meter štvorcový. Znamená to, že ročne prichádzame o 607 miliónov metrov kubických dažďovej vody, ktorú kanalizácia odvádza do riek a morí. Strácame tak vodu, ktorá by inak zostala na mieste a vytvárala prirodzené prostredie a podmienky pre život. Tieto budovy majú zväčša zlú schopnosť akumulácie tepla a v priestore pôsobia ako odrazové zrkadlá pre slnečné lúče.
Riešenie, ktoré predstavila spoločnosť LIKO – S, a.s., je svetový unikát. Jeho cieľom je vytvoriť priemyselný objekt s nulovými nárokmi, čistením odpadových vôd a zaviesť vďaka nemu úplne nový pojem - prírodná tepelná stabilizácia. Objekt bude plne v súlade s prírodou. Autorom projektu je známy brniansky architekt Zdeněk Fránek.
Celá stavba bude pracovať iba s energiami získanými z prírodných zdrojov, či už pôjde o slnečné žiarenie alebo chlad z podzemia. Zaobíde sa však bez špeciálnych strojných zariadení. Objekt bude taktiež samostatne pracovať s vodou vďaka špeciálnej koreňovej čističke a dočistením pomocou mokraďovej fasády. Retenčné jazero bude zásobárňou vody pre celý firemný areál. Obvodový plášť stavby prirodzene stabilizujú zelené fasády, pričom poskytnú miesto aj pre pestovanie dýň, paradajok a podobne. Tepelnú izoláciu obvodových plášťov zabezpečí moderná izolačná pena ICYNENE®, ktorá umožní odvod znehodnotených vodných pár cez povrch stavby. Hlavný objekt bude koncipovaný ako drevostavba.
„LIKO - NOE sa priamo odvoláva na známy biblický príbeh o Noemovej arche. Projekt ním chce vrátiť prírode to, čo jej berie. Je to archa 21. storočia. Je čas, aby sme zmenili prístup k výstavbe ako takej. Žiadajú nás o to alarmujúce čísla, ktoré zahŕňajú 2,5 miliardy ľudí bez toalety, 800 miliónov ľudí bez prístupu k pitnej vode, 85 percent nijako nečistených odpadových vôd a denne 4-tisíc detí, ktoré umierajú pre neošetrenú vodu. Nesmieme ich ignorovať,“ uzatvára Libor Musil, predseda predstavenstva spoločnosti LIKO – S, a.s.